Czym woziły się gwiazdy lat 20 :)

Lata dwudzieste, lata trzydzieste.Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem.Zapachem dawno już zwiędłych bzów.Poezją skrytą wśród zwykłych słów. Nie jeden z nas nuci sobie tą nutkę  pod nosem. Mało z nas wie, że lata te to nie tylko poezja i tkliwe słuchanie dzięków fortepianu. Na ten właśnie okres przypada wielki rozwój motoryzacji Oto kilka z naszych typów 🙂

Mercedes – Benz SSK- samochód sportowy osobowy. Produkowany przez firmę : Mercedes – Benz w latach : 1928- 1932. Pojazd dostępny był tylko jako 2-drzwiowy roaster . Roastery w tamtych czasach charakteryzowały :

– składany dach1928_32_Mercedes_Benz_SSK_Rene_Staud_01

– dwa miejsca

– napęd włącznie na tylną oś zatem auta ze składanym dachem i czterema siedzeniami i/lub napędem na przednią oś lub 4×4 są po prostu kabrioletami, a nie roadsterami.

Auto to było ostatnim modelem opracowanym dla Mercedesa przez Ferdinanda Porsche. Do napędu użyto doładowanego mechanicznie benzynowego silnika R6 o pojemności 7, 1 litra. Prędkość maksymalna Mercedesa SSK wynosiła ponad 190 km/h, co czyniło go w czasie produkcji najszybszym samochodem osobowym. Samochód zwyciężał w wielu rajdach :  500 Miles of Argentina 1929, 1929 i 1930 Cordoba Grands Prix, 1931 Argentine Grand Prix, 1929 British Tourist Trophy, 1930 Irish Grand Prix, 1931 German Grand Prix oraz 1931 Mille Miglia. Seria S/SS/SSK została nominowana w 1999 w przedostatniej rundzie do otrzymania nagrody Car of the Century 1999. Bez wątpienia był to samochód najszybszy i najdroższy w utrzymaniu.

Rolls-Royce Twenty- luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1922-1929. Dostępny jako 4-dzwiowy sedan. Sedany charakteryzowało: trójbryłowe zamknięte nadwozie z wyraźnie oddzielonym przedziałem 20-41bagażowym i silnikowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.

Lancia Lambda- produkowana w latach : 1922-1931 przez firmę Lancia. Uważany za największe arcydzieło techniczne. Ten tytuł zapewniło jej inteligentna konstrukcja czterocylindrowego silnika w układzie V o ostrym kącie rozwidlenia (co było charakterystyczne w silnikach Lancii) i to, że był to pierwszy samochód na świecie ze stalowym nadwoziem samonośnym konstrukcji skorupowej (monocoque). Nadwozie samonośne to specjalny rodzaj nadwozia w, którym elementem nośnym jest samo pudło będące belką nośną, dzięki czemu wyeliminowano podział na podwozie ramowe oraz karoserię nieniosącą na nim osadzoną (np. samochody ciężarowe).

Stosowanie nadwozi samonośnych spowodowało bardzo znaczny spadek masy pojazdów oraz ich wytrzymałości zderzeniowej. Pośrednią konstrukcją jest nadwozie półniosące, gdzie karoseria jest przykręcana na sztywno do lekkiej ramy. Lancia Lambda była samochodem, który pod względem technicznym wyprzedzał pojazdy konkurencyjne. Dość wysoka cena nie powodowała spadku sprzedaży, wręcz przeciwnie – nastąpił widoczny wzrost produkcji i sprzedaży Lancii, jakiego nigdy wcześniej nie notowano.

Ford model T- samochód osobowy o prostej konstrukcji produkowany przez firmę : Ford Motor Company w latach  1908- 1927, przy pomocy produkcji taśmowej. Jego głównymi konstruktorami byli :Henry Ford, C. Harold Wills, Józef Galamb i Jenő Farkas. Głównym założeniem Henry’ego Forda było stworzenie samochodu dla przeciętnej amerykańskiej rodziny. Dodatkowo auto miało być tanie, o prostej budowie, łatwe w naprawie, proste w prowadzeniu, mieć miękkie zawieszenie i duży prześwit, umożliwiający jazdę po bezdrożach. Koncepcja okazała się trafiona. 27 sierpnia 1908 roku bramy fabryki Piquette Plant w Detroit opuścił pierwszy egzemplarz Forda T. Datę tę uznaje się za początek masowej motoryzacji.images

Wraz ze wzrostem produkcji malała cena pojazdu. Początkowo cena wynosiła 850 $, jednak tuż przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej, cena spadła poniżej 400 $. W latach 20. XX wieku cena oscylowała wokół 300 dolarów, przy zarobkach robotnika fabrycznego wynoszących 5 $, a w latach 20. 7 $ dziennie (co stanowiło ok. 150% płacy rynkowej)[potrzebne źródło].

Mimo dewizy Henry’ego Forda z 1914 roku: „możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny„, model T nie stracił na powodzeniu. Wyłącznie na czarno malowano go w latach 1914 – 1926. Samochód znany był również z różnych pieszczotliwych a nieraz złośliwych określeń. Najbardziej znana, to „Tin Lizzie” ( Blaszana Elżunia).

Forda T wyprodukowano w liczbie ponad 15 milionów egzemplarzy. Jeżeli chodzi o samochody o jednorodnej, niezmienianej zasadniczo konstrukcji, rekord ten pobił tylko Volkswagen Garbus.

BMW3/15-małolitrażowy samochód osobowy produkowany w latach 1929-1932 przez Bayerische Motoren-Werke AG. Samochód ten potocznie nazywany Dixi był pierwszym samochodem seryjnym marki BMW. Łączną produkcja tego samochodu osiągnęła nakład 15 948 egzemplarzy. BMW 3/15 typ DA2 (niem.Deutsche Ausführung pl. edycja niemiecka) zadebiutował w wersji dwudrzwiowej 9 lipca 1929 roku a slogan reklamowyimages 2 tego modelu brzmiał wewnątrz większy niż na zewnątrz. W roku premiery Max Buchner, Albert Kandt i Wilhelm Wagner wystartowali w międzynarodowym wyścigu na trzech BMW 3/15. Trasa rajdu prowadziła z Monachium przez Villach, Merano i Lugano do Como 2650 km wszerz i wzdłuż Alp. Wyścig trwał pięć dni, a w każdy dzień do pokonania było cztery do pięciu alpejskich przełęczy i zakończył się sensacyjnym zwycięstwem zespołu BMW 3/15. Średnia prędkość wyniosła 42 km/h i dała tym niewielkim samochodom najlepszy czas na każdym z pięciu etapów. Niemieckie czasopisma samochodowe były pod wrażeniem tego wyczynu i na łamach swoich gazet rozgłosili to osiągnięcie, jednocześnie zapewniając w ten sposób BMW darmową reklamę. Sukces osiągnięty w Międzynarodowym Rajdzie Alpejskim korzystnie wpłynął na sprzedaż samochodu. Już w pierwszym roku produkcji do klientów trafiło 5.350 egzemplarzy BMW 3/15 co stanowiło 7,2% całkowitej sprzedaży na rynku niemieckim. Na krótko po debiucie rozpoczęto produkcję wersji kombi opartej na starej konstrukcji drewniano-stalowej, a w późniejszym okresie poszerzono ofertę o dwusiedzeniowe coupe, dwu- i czterosiedzeniowego kabrioletu oraz małego transportera.

Słynnym plakacistą samochodów lat 20 był Andy Warhol. Więcej jego plakatów znajdziecie w naszej galerii 🙂 http://arlettt.motoblogi.pl/wp-admin/post.php?post=224&action=edit do zalukania 🙂

 

 

 

 

 

2 myśli w temacie “Czym woziły się gwiazdy lat 20 :)”

  1. Na wstępie chciałbym podziękować za trod włożony w artykuł. Pomógł mi niezmiernie i pewne sprawy stały się dla mnie jasne. Szczególnie te zawarte w tym artykule.

  2. Na wstępie chciałbym podziękować za trud włożony w napisanie artykułu. Pomógł mi niezmiernie i pewne sprawy stały się dla mnie jasne. Szczególnie te zawarte w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *